top of page

Vše, co byste měli vědět a znát - ZÁNĚT OKA - nejen u dětí

Aktualizováno: 18. 3.

Zánět v oku u dětí není neobvyklým jevem a může být způsoben různými faktory, včetně bakteriální nebo virové infekce, alergií nebo podrážděním. V tomto článku se podíváme na to, jak správně rozpoznat příznaky a jakými způsoby můžete svému dítěti pomoci a urychlit hojení. Hlídací Babičky jsou tu pro vás, aby vám poradily a poskytly dítěti vhodnou péči.


holčičku bolí oko
Zánět spojivek u dětí

Mezi první příznaky zánětu patří červené oči, slzení, pálení, svědění, popřípadě otok či hnisání. 


Mezi první příznaky zánětu patří červené oči, slzení, pálení, svědění, popřípadě otok či hnisání.
Příznaky zánětu spojivek

V případě podezření na zánět oka je nejlepší konzultovat situaci s pediatrem nebo očním lékařem. Lékař může provést důkladné vyšetření očí a určit správnou diagnózu. Bakteriální záněty mohou vyžadovat antibiotickou léčbu, zatímco virové infekce často ustoupí samy.


celá rodina má zánět oka
Zánět oka je velice infekční


Domácí péče: Dítěti můžete poskytnout péči k úlevě od nepříjemných symptomů. Před ošetřením si důkladně umyjte. Můžete použít sterilní vatové tampony nebo gázu navlhčenou teplou vodou k opatrnému očistění očí od hnisu. Ujistěte se, že dítě se svých očí nedotýká nečistýma rukama. Vysvětlete mu důležitost dodržování hygienických opatření. Hlídací Babička Vám může vždy dodat cenné rady a o dítě se profesionálně postarat. 


Je důležité dodržovat léčebný plán a pravidelně "kapat"
Při zánětu oka jsou kapky do očí Vaším nejlepším kamarádem

Kapky do očí: Pokud vám lékař předepíše léky nebo kapky do očí, je důležité dodržovat léčebný plán. Aplikace očních kapek může být pro některé děti náročná, ale je důležité zajistit, aby lék byl aplikován správně a v pravidelných intervalech.


Oko plné infekce
Zánět v oku je nakažlivý

Izolace od ostatních dětí: Pokud je zánět v oku nakažlivý, je vhodné dítě dočasně izolovat od ostatních dětí, aby se zabránilo šíření infekce. 


Mytí rukou a dodržování hygienických návyků zabráníte opakování zánětu oka
Nechcete, aby se zánět v oku opakoval? Prevence je základ

Prevence: Aby se předešlo opakovaným případům zánětu v oku, je důležité věnovat pozornost prevenci. Učte dítě správným hygienickým návykům, jako je pravidelné mytí rukou, a vyhýbejte se dotýkání očí nečistýma rukama. Hlídací Babička vždy trpělivě dbá na dodržování hygieny a připomíná dítěti nenásilnou formou, co je třeba.


Otazníky
Přehled nejčastějších dotazů k zánětu oka

Odpovědi na nejčastější dotazy:


Jak dlouho se léčí zánět oka u dětí?

Léčí se očními kapkami nebo mastí s antibiotiky, nejčastěji po dobu 10 dnů.


Jak si dát mast do oka?

Pokud je oční mast určena k podání přímo do oka, aplikuje se do prostoru, který vznikne u oka jemným stáhnutím spodního víčka (tj. do spojivkového vaku). Po vytlačení několika milimetrů masti do oka by měl pacient oko zavřít. Mast vlivem tělesné teploty během několika okamžiků roztaje a rozšíří se tak po celém oku.


Kdy po zánětu může dítě do školky?

Pokud je zánět nakažlivý, což vám spolehlivě zodpoví lékař, měly by nemocné děti zůstat doma až do doby, než se zcela vyléčí.


Co nedělat při zánětu oka?

Nechodit do společenských prostor, kde by se mohli ostatní nakazit (např. bazén). Dítěti vyhraďte jeden ručník, aby se nenakazil zbytek rodiny. Sledování TV, PC atd. není omezeno.Mateřská školka - infekční zánět spojivek - leták
Mateřská školka - infekční zánět spojivek - leták


Zánět v oku u dětí může být nepříjemným zážitkem, ale s pečlivou péčí a následováním lékařských rad můžete pomoci urychlit proces hojení a minimalizovat nepříjemné symptomy. Hlídací Babičky jsou tu, aby vám pomohly řešit nepříjemné situace a o dítě se postarat.


126 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page