top of page

Sedm dětských nemocí - jak je poznat a jak se v nich vyznat

Poznejte s Hlídacími Babičkami sedm dětských nemocí, tyto choroby postihují převážně děti předškolního a mladšího školního věku, ovšem mohou se jimi nakazit i starší děti a dospělí.Hlídací Babička - sedm dětských nemocí
Poznejte s Hlídacími Babičkami sedm dětských nemocí.

První nemoc – Spalničky

Spalničky jsou vysoce nakažlivé a způsobené virem spalniček. Projevují se vysokou horečkou, kašlem, rýmou a charakteristickými vyrážkami. Léčba je obvykle symptomatická, protože neexistuje specifický lék. Vakcína MMR (proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám) je klíčovým preventivním opatřením.


spalničky útočí
Spalničky jsou vysoce nakažlivé a způsobené virem spalniček


Druhá nemoc – Spála

Spála je bakteriální infekce způsobená streptokoky skupiny A. Mezi příznaky patří horečka, bolest v krku a charakteristická červená vyrážka. Antibiotika jsou klíčová pro léčbu spály. Rychlá léčba je důležitá pro prevenci komplikací, jako je revmatická horečka.


spála utočí
Spála je bakteriální infekce

Třetí nemoc – Zarděnky

Zarděnky, také známé jako německé spalničky, způsobuje virus rubella. Příznaky zahrnují vyrážku, horečku a někdy zduření lymfatických uzlin. I když zarděnky mají obvykle mírný průběh, jsou nebezpečné pro těhotné ženy. Opět je nejlepší prevencí očkování vakcínou MMR.

zarděnky a dítě
Zarděnky zahrnují vyrážku, horečku a zduření lymfatických uzlin.

Čtvrtá nemoc – Příušnice

Příušnice způsobuje virus mumpsu a postihuje zejména slinné žlázy, což vede k otoku tváří. Mezi další příznaky patří horečka a bolest při žvýkání. Léčba je většinou symptomatická, spočívající v odpočinku a podávání léků na snížení bolesti a horečky. MMR vakcína také chrání před příušnicemi.


Příušnice útočí na dítě
Příušnice postihuje zejména slinné žlázy, což vede k otoku tváří


Pátá nemoc – Infekční erytém

Je to virové onemocnění způsobené parvovirem B19. Charakteristickým příznakem je červená vyrážka na tvářích, která se může rozšířit na paže, nohy a trup. Horečka, únava a bolesti kloubů mohou nemoc také doprovázet. Přenáší se kapénkovým způsobem. Léčba spočívá v úlevě od příznaků – odpočinek, snížení horečky a hydratace. I když je pátá nemoc obvykle mírná, těhotné ženy a osoby s oslabeným imunitním systémem by měly být obzvlášť opatrné.


nemoci u dětí
Pátá nemoc je virové onemocněníŠestá nemoc – Třídenní horečka

Třídenní horečka je běžné virové onemocnění způsobené virem herpes typu 6 nebo 7 a patří do sedmi dětských nemocí. Projevuje se vysokou horečkou, která trvá tři až čtyři dny, po které následuje vyrážka. Vyrážka je růžová, jemná a může se objevit na trupu, krku a někdy na obličeji a končetinách. Léčba je symptomatická, zahrnující snížení horečky a zajištění dostatečné hydratace. Šestá nemoc je obvykle mírná, ale může vyvolat febrilní křeče, pokud je horečka vysoká.


horečka u dítěte
Šestá nemoc – Třídenní horečka


Sedmá nemoc – Noha-ruka-ústa

Toto onemocnění způsobuje virus coxsackie a projevuje se vyrážkami na rukou, nohou a v ústech. Obvykle se jedná o mírné onemocnění, které vyžaduje pouze symptomatickou léčbu. Důležité je zajistit dostatečný příjem tekutin a úlevu od bolesti.


Sedmá nemoc – Noha-ruka-ústa u dítěte
Sedmá nemoc – Noha-ruka-ústa

Hlídací Babičky mají bohaté zkušenosti s hlídáním dětí a mohou vám předat rady, jak se během těchto nemocí o ně postarat a poskytnout jim co největší pohodlí. Hlídací Babičky děti hlídají i v případě Sedm dětských nemocí.


4 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page